Unic în România – Primăria penalilor. Actuala conducere, trimisă în judecată pentru corupție. Fosta conducere, condamnată pentru delapidare
Parchetul de pe lângă Tribunalul Neamț a finalizat dosarul în care au fost cercetați pentru fapte de corupție Dănuț Fîrțală, primarul ales al comunei Tarcău, Lucian Popa, în prezent viceprimar cu atribuții de primar, și Sebastian Maxim, fost consilier juridic în mandatul primului. Dosarul a fost înaintat Tribunalului Neamț, faptele pentru care vor fi judecați cei trei fiind luare de mită și instigare la dare de mită.
Nici fosta conducere a Primăriei Tarcău nu stă mai confortabil. În urmă cu două săptămâni, Iulian Găină, fostul primar, și Mircea Nistor, fostul viceprimar au fost condamnați de Judecătoria Bicaz la închisoare, cu suspendarea executării, pentru delapidare.
În plus, cei doi vor presta, fiecare, și câte 60 de zile de muncă în folosul comunității.
Afaceri cu iz penal
Așa acum atacul.ro a arătat în numeroasele articole publicate, Primăria Tarcău a fost locul unde, în ultimii ani, s-au derulat mai multe afaceri cu iz penal. Au fost deschise și dosare penale, însă cele mai multe au fost clasate. Cu mici excepții.
Anul trecut, în campania electorală de la alegerile locale, Dănuț Fîrțală, primarul ales, și consilierul juridic Sebastian Maxim au fost arestați preventiv pentru luare de mită. Cei doi au fost acuzați de procurori că au cerut și primit bani de la patronul unei firme care avea contracte cu primăria, pentru care presta diverse servicii (amenajare spații verzi, barieră, curățenie primărie etc). Patronul ar fi făcut un denunț în care ar fi reclamat că este nevoit să dea șpagă pentru a-și primi banii pentru serviciile prestate.
Fîrțală și Maxim au stat mai multe luni în arest preventiv, iar după ce au fost puși în libertate, procurorul le-a impus mai multe restricții. În cazul lui Fîrțală, procurorul a solicitat, iar instanța a admis de fiecare dată, să nu desfășoare activitatea de primar, deși tărăcăuanii îl votaseră încă o dată, chiar dacă se afla după gratii.
În aceste condiții, Lucian Popa, ales viceprimar după alegerile din iunie 2024, a fost desemnat să preia atribuțiile primarului Fîrțală, care nu avea voie să-și exercite această calitate. Culmea este că și Lucian Popa are calitatea de inculpat în același dosar în care au fost trimiși în judecată, pentru luare de mită și instigare la dare de mită, Fîrțală și Maxim.
Această situație este unică în România: primarul ales și vicele care i-a preluat atribuțiile sunt judecați în același dosar pentru corupție.
De asemenea, fostul primar Găină și fostul viceprimar Nistor au fost deja condamnați deja, într-un alt dosar, pentru delapidare.
Învârteli și clasări
În ultimii ani, publicația atacul.ro a relatat despre neregulile de la Primăria Tarcău sub mandatul lui Dănuț Fîrțală. Vorbim nu numai despre angajări pe ochi frumoși, ci și despre o serie de contracte de prestări servicii (pază, spații verzi, taxare barieră, curățenie, transport etc), toate achitate din taxa de drum instituită pe drumul comunal 135 (Tarcău – Ardeluța) pentru transportatorii de material lemnos.
Atacul.ro a arătat cum diverse firme, nou înființate, coordonate de oameni apropiați de conducerea primăriei, au încheiat astfel de contracte, încasând sume importante de bani din bugetul primăriei.
Inițial, acest gen de operațiuni, devenite tradiționale la Tarcău, s-au desfășurat cu încălcarea hotărârii Consiliului Local, care prevedea clar că banii adunați din taxa de barieră trebuiau să fie utilizați numai pentru administrarea acestuia (reparații, plombări etc). Cu toate acestea, ani de zile, banii încasați la barieră au fost deturnați, fiind folosiți și în alte scopuri decât cel pentru care a fost introdusă.
După ce atacul.ro a dezvăluit aceste aspecte, polițiștii au demarat o anchetă penală, însă soluția a fost de clasare. De ce? Pentru că aleșii locali au adoptat o nouă hotărâre de Consiliu Local prin care au permis ca banii adunați din taxa de drum să poată fi folosiți și pentru plata altor servicii, nu doar pentru administrarea drumului comunal.
Surprinzător, anchetatorii au considerat că noul HCL se aplică retroactiv, absolvindu-i, astfel, de orice vină pe cei care au folosit banii de la barieră în alte scopuri.
Borcanul cu miere
De fapt, multă vreme, una dintre principalele mize de la Primăria Tarcău a fost reprezentată de această taxă de drum, care, anual, depășea lejer 100.000 de euro. Acești bani au atras ca un magnet și nu numai persoane din anturajul lui Fîrțală. Ne referim aici și la alte persoane din conducerea Primăriei Tarcău care au gestionat, prin interpuși, afaceri cu primăria, din banii adunați de la barieră.
Merită amintită firma Liliacul Garden Prof SRL, în spatele căreia se afla o persoană importantă din conducerea primăriei. Societatea a încasat sume importante de bani de la Primăria Tarcău, gestionând mai multe servicii (pază, curățenie, barieră etc). Existau informații interesante în ceea ce privește activitatea acestei firme, iar la un moment dat, Poliția a și făcut verificări.
Cel vizat este fostul viceprimar Mircea Nistor, care a fost condamnat pentru delapidare (13 acte materiale) la un an de închisoare cu suspendare, în urmă cu două săptămâni.
În același dosar, Iulian Găină a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare, tot pentru delapidare (34 acte materiale).
După ce au fost trimiși în judecată, cei doi inculpați au arătat că recunosc în totalitate săvârşirea faptelor reţinute în sarcina lor și au cerut ca judecarea cauzei să se realizeze numai pe baza probelor administrate în cursul urmării penale, solicitând aplicarea procedurii simplificate în cazul recunoaşterii învinuirii.
Au achitat prejudiciul integral
În acest caz, anchetatorii au probat că fostul primar Găină și fostul viceprimar Nistor au folosit cardurile de carburant ale instituției publice în interes personal. Prejudiciul total calculat a fost în valoare de aproximativ 30.000 de lei, din care 5.200 de lei a fost reținut în sarcina lui Nistor, iar 24.843 de lei în sarcina lui Iulian Găină. Prejudiciul a fost achitat integral de către cei doi inculpați.
„Condamnare cu acord de recunoaştere. Condamnă pe inculpatul N.M-V (n.n. Nistor Mircea) la pedeapsa de 1 (un) an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare în formă continuată (în modalitatea însuşirii de bunuri în interes propriu) -13 acte materiale. În temeiul art. 67 alin. 1 Cod penal şi art. 295 Cod penal aplică inculpatului N. M-V pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal în vigoare (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 2 ani de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri (…) Condamnă pe inculpatul G.I. (Găină Iulian) la pedeapsa de 1 (un) an şi 6 (şase) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare (în modalitatea însuşirii de bunuri în interes propriu)- 34 acte materiale. În temeiul art. 67 alin. 1 Cod penal şi art. 295 Cod penal aplică inculpatului G.I. pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a) şi b) Cod penal în vigoare (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat), pe o durată de 4 ani de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri (…)”, se arată în decizia Judecătoriei Bicaz.
D. MURARU
Citește și:
Când dai cu anchetele de gard, corupția prinde rădăcini. Concurs suspect la Primăria Tarcău
Citește și:
⚠️ ️️Articolele publicate de ATACUL.RO nu pot fi preluate decât în limita a 500 de caractere şi obligatoriu cu citarea sursei (indicarea link-ului este obligatorie). În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a ne adresa instanței de judecată.