Autostrada „Unirii” A8: Contractul pentru supervizarea lucrărilor pe lotul Ditrău – Grințieș, publicat pe SEAP. Este cel mai lung lot
Compania Națională de Investiții Rutiere a publicat, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP), contractul pentru supervizarea lucrărilor pe lotul 2A Ditrău-Grințieș, cel mai lung lot al Autostrăzii ,,Unirii” A8.
Contractul pentru asigurarea serviciilor de supervizare are o valoare cuprinsă între 64 și 75 milioane lei (fără TVA), finanțarea este asigurată din fonduri europene, Programul Transport 2021-2027, iar durata este de 118 luni și include: 14 luni etapa de proiectare, 40 de luni durata de execuție și 60 de luni perioada de garanție.
Ofertele pot fi depuse până la data de 17 februarie 2025.
Serviciile din contractual de supervizare a lotului 2A Ditrău – Grințieș
• Servicii de management de proiect și consultanță pentru beneficiar;
• Servicii de supervizare privind obținerea acordurilor si autorizațiilor necesare pentru derularea contractului;
• Servicii de supervizare a proiectării și execuției lucrărilor la standarde de înaltă calitate, cu respectarea normativelor, standardelor și a legislației în vigoare, evaluarea și aprobarea lucrărilor, cantităților, materialelor, echipamentelor etc., în calitatea sa de „supervizor” conform prevederilor condițiile contractului de cucrări pe durata perioadei de proiectare și a perioadei de execuție a lucrărilor, astfel încât antreprenorul să execute lucrări de bună calitate și să finalizeze proiectarea și execuția lucrărilor în perioada specificată în contractul de lucrări;
• Servicii de supervizare pe durata perioadei de garanție a lucrărilor aferente contractului de proiectare și execuție AUTOSTRADA TÂRGU MUREȘ – TÂRGU NEAMȚ – SECȚIUNEA II: MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN” – Lot 2A : Ditrău-Grințieș”, astfel încât antreprenorul să execute lucrările de remediere a defectelor apărute în perioada de garanție pentru lucrările executate.
Ditrău – Grințieș, 19 tuneluri și 63 de poduri și viaducte
Lotul 2A Ditrău-Grințieș cu o lungime de 37,9 se desfășoară în județele Harghita și Neamț și reprezintă un proiect de ̆ ̆ pentru că include 19 tuneluri și 63 de poduri și viaducte. Lungimea totală a lucrărilor de artă este de 21 kilometri, reprezentând 57 % din lungimea întregului lot.
La contractul de aproximativ 6,4 miliarde lei pentru proiectarea și execuția celui mai lung lot al Autostrăzii Unirii, Compania Națională de Investiții Rutiere a primit Asocierii SA&PE (Lider, România) – Tehnostrade SRL- Euro Asfalt D.O.O – Spedition UMB, oferta depusă fiind în etapa de evaluare.
N.R.
⚠️ ️️Articolele publicate de ATACUL.RO nu pot fi preluate decât în limita a 500 de caractere şi obligatoriu cu citarea sursei (indicarea link-ului este obligatorie). În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a ne adresa instanței de judecată.