
Elena Cernat conduce de o perioadă îndelungată Oficiul Registrului Comerțului (ORC) Neamț.
Din această poziție, de șef al ORC Neamț, Elena Cernat a încasat, anul trecut, un salariu net de 100.026 de lei, ceea ce înseamnă 8.335 de lei lei/lună, în medie, echivalentul a 1.700 de euro, în medie, pe lună.
VEZI declarație de avere 2024
Pentru anul 2022, Cernat a declarat un salariu net de 99.093 de lei, adică 8.257 de lei, în medie, pe lună sau 1.650 de euro net/lună, în medie.
VEZI declarație de avere 2025
(Sursa foto: mesageruldecovasna.ro)
N.R.
⚠️ ️️Articolele publicate de ATACUL.RO nu pot fi preluate decât în limita a 500 de caractere şi obligatoriu cu citarea sursei (indicarea link-ului este obligatorie). În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a ne adresa instanței de judecată.

Daniel Muraru este jurnalist de investigație cu aproape 30 de ani de experiență în presa scrisă și audiovizuală. A activat în cadrul unor importante instituții media locale, precum Monitorul de Neamț, Realitatea Media, Est TV, Tele M și Roman TV, și a colaborat cu publicații de referință din presa națională, între care Academia Cațavencu, România Liberă, Evenimentul Zilei etc. De asemenea, a sprijinit realizarea unor investigații jurnalistice ale Pro TV și Recorder. În prezent, este fondatorul și coordonatorul publicației de investigații Atacul.ro.
Prin investigațiile jurnalistice privind administrația publică, integritatea instituțională și gestionarea fondurilor publice, a contribuit la aducerea în atenția opiniei publice a unor aspecte de interes major, care au generat verificări și demersuri din partea autorităților competente.
De asemenea, a obținut soluții favorabile în litigii relevante pentru protejarea libertății presei și a dreptului publicului la informare, contribuind la consolidarea principiilor libertății de exprimare și ale jurnalismului de interes public.