Un comisar de poliție și-a făcut zob „Merțanul”. A intrat cu el în panoul publicitar de la SOCAR. Suspiciunile care planează asupra cazului

2
3756

Un accident rutier petrecut în Piatra-Neamț, care l-a avut ca autor pe un ofițer din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Neamț, a devenit subiect de discuții aprinse în interiorul instituției. Circumstanțele în care a avut loc evenimentul rutier sunt învăluite în mister, modul în care este investigat cazul ridicând o serie de întrebări care aruncă într-o lumină nefavorabilă Poliția, al cărei slogan este „siguranță și încredere”.

Evenimentul rutier a avut loc pe 16 martie, în jurul orei 4.30, pe strada Fermelor din Piatra-Neamț, lângă stația peco SOCAR. Conform comunicatelor publicate de Poliția Neamț și de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț, sâmbătă, un bărbat de 43 de ani conducea un autoturism, iar la un moment dat a pierdut controlul asupra volanului și a intrat în coliziune cu un panou publicitar. În comunicatul Poliției este menționat că bărbatul „ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, lovind un panou publicitar” și că șoferul a fost rănit, iar în cauză se fac „cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”.

Din comunicatul ISU Neamț aflăm că șoferul era singur în mașină când a părăsit partea carosabilă și a lovit un panou publicitar: „Conducătorul auto, un bărbat de 43 de ani, conștient, a primit îngrijiri medicale de la echipajul SMURD, ulterior fiind transportat la UPU Piatra-Neamț”.

Autorul accidentului, fratele șefului de la Arme

Conform informațiilor obținute de atacul.ro, conducătorul auto implicat în acest accident rutier este comisarul Ionuț Florin Axinia, din cadrul Serviciului Judiciar al Poliției Neamț, fratele comisarului șef Adrian Axinia, șeful Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IJP Neamț.

În dimineața zilei de sîmbătă, 16 martie, Florin Axinia conducea autoturismul său, marca Mercedes, pe strada Fermelor. Ajuns în apropierea stației peco Socar, din motive încă necunoscute, ofițerul a pierdut controlul asupra direcției de mers, a sărit peste bordură și a intrat în coliziune cu panoul publicitar pe care SOCAR își are afișate prețurile la carburanți. În urma impactului, așa cum se vede și din poză, mașina a fost serios avariată. Polițistul, diagnosticat cu traumtism cranio-facial, a fost transportat de un echipaj SMURD la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț pentru a primi îngrijiri medicale.

Panoul publicitar fost și el afectat și în urma coliziunii. Proprietarii i-au aplicat un „bandaj” în zona în care a fost lovit:

Colegii nu l-au testat pentru alcool

Polițistul era conștient când a fost preluat de pompieri și transportat la spital, iar cu toate acestea, polițiștii rutieri care s-au deplasat la fața locului nu l-au testat cu etilotestul. În raportul polițiștilor nu apare această informație, dar nici motivul care i-a împiedicat să-l testeze pe ofițer.

În mod firesc, dacă victima ar fi fost rănită grav, apărea informația că aceasta nu a putut fi testată cu alcooltesterul, motiv pentru care i-au fost prelevate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Nici măcar ultima informație nu apare, deși datele noastre arată că lui Axinia i-au fost prelevate probe de sânge, iar rezultatul ar trebui să apară în aceste zile.

Presiuni

De regulă, în cazul accidentelor rutiere mediatizate în care sunt implicați șoferi obișnuiți, simpli cetățeni, polițiștii specifică dacă persoanele respective se aflau sau nu sub influența băuturilor alcoolice. În mod curios, în cazul Axinia această informație lipsește, aspect care nu poate decât să dea frâu liber speculațiilor.

Nu o să aplecăm urechea la ceea ce discută unii polițiști, pentru că ne gândim că dacă vor mirosi că ceva este în neregulă, cei de la Protecție Internă, procurorii DNA sau cei de la DGA vor interveni rapid și vor lua măsuri.

Însă nici nu putem să nu spunem că, în această perioadă, în zona Medicinii Legale s-au înregistrat importante „modificări de presiune atmosferică”, care pot provoca unora mari dureri de cap.

D.MURARU

 

⚠️ ️️Articolele publicate de ATACUL.RO nu pot fi preluate decât în limita a 500 de caractere şi obligatoriu cu citarea sursei (indicarea link-ului este obligatorie). În caz contrar, ne rezervăm dreptul de a ne adresa instanței de judecată.

2 comments

  1. cornea 25 martie, 2024 at 19:46 Răspunde

    Parca este blestemat acest Minister si in speta I.P.J. NEAMT, fel de fel de abateri grave , ofiteri prinsi de DIPI ca se ocupa de balastiere pe NEAMT( STOICA ALIN ) si pe ascuns face dirigintie de santier, ofiteri de la DIPI care fac accidente de masina, ofiteri care nu isi fac treaba in dosare , a se vedea cazurile cu acumularile piscicole foste ale lui Piscicola Piatra Neamt, ofiteri care puteau sa prinda cardul de masini – basculante care furau nisip din cariera de la Bargaoani, cu excavatoarele lui Vlasie Gheorghe, neimplicare ain zecile de furturi de agregate minerale , furturi de material lemnos etc. , ofiteri care taraganeaza alaturi de procurori slab pregatiti, situatia ilegala de la Comuna Alexandru Cel Bun, cu podurile ilegale , construite cu stirea actualului primar sanctionat, in urma aparitiei situatiei in ziarul Atacul.

  2. FLORIN 27 martie, 2024 at 21:33 Răspunde

    IPJ Neamt ar trebui desfiintat.Probabil ca este cea mai incompetenta si corupta institutie din Judet.Inca o situatie unde ne este demonstrat ca legea se aplica numai pentru prosti.Institutiile”speciale”populate numai cu oameni de nimic,care ies la pensia de 40 de ani fara sa fi rezolvat un caz cat de cat important in viata lor,sunt cel mai bun exemplu de ce aceasta tara este complet esuata,cu o Justitie corupta si imorala,si unde,increderea in institutiile de ”siguranta” este, ZERO BARAT.

Leave a reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.