MAI ÎNDRĂZNEȘTI SĂ CREZI ÎN ROMÂNIA? Andrușcă, omul lui Arsene, propunerea PSD pentru funcția de ministru al Economiei

Home » Administratie/Politica » MAI ÎNDRĂZNEȘTI SĂ CREZI ÎN ROMÂNIA? Andrușcă, omul lui Arsene, propunerea PSD pentru funcția de ministru al Economiei

By admin on ianuarie 26, 2018. 31 Comments

Inițial, am crezut că este vorba de vreo glumă, însă, după ce am verificat, am constatat că informația se confirmă. Da, târgnemțeanul Dănuț Andușcă, deputatul PSD de Neamț, omul lui Ionel Arsene, este propunerea PSD pentru Ministerul Economiei în viitorul Guvern Dăncilă. Amicul care m-a sunat să-mi dea vestea mi-a zis, și-l cred pe cuvânt, că se gândește serios dacă mai stă în România. Sunt convins că nu este singurul.  Nu știm ce îl recomandă pe Andrușcă pentru această importantă funcție, însă vă putem spune că el este unul dintre cei care îi ține umbrela lui Arsene și la propriu, dar și la figurat. Cu un CV mai mult decât slab, iată, Andrușcă are șanse mari să fie ministru. Ce-o să facă el acolo? Rămâne de văzut! Asta în cazul în care propunerea va fi confirmată.

PSD Neamt, crede în România!

Posted by Emilia Arcan on 6 Decembrie 2016

Dănuț Andrușcă, “descurcăreț” la stat și mai puțin la propria-i firmă

Așa cum spuneam, pentru cine nu știe, târgnemțeanul Dănuț Andrușcă este un apropiat al lui Ionel Arsene, președinte de CJ Neamț și de PSD Neamț, care, la rându-i, este în relații foarte bune cu Liviu Dragnea, șeful social democraților din toată țara. Andrușcă și-a început cariera politică la PSD, fiind ales pe listele acestui partid ca si consilier local în 2012. Nu a stat mult în Consiliul Local Targu Neamt, pentru că țara avea nevoie de el. Și unde altundeva decât la București, la Ministerul Economiei, condus de penalul Constantin Niță, cel care a fost trimis în judecată pentru că ar fi luat șpagă de la un om de afaceri. Andrușcă a fost consilier personal al ministrului penal, poziție din care a fost trimis la Drobeta Turnu Severin să rezolve problemele la Regia Autonomă pentru Activităti Nucleare (RAAN) Drobeta, adică la „Fabrica de Apă Grea” de la Halânga (n.r. cea care asigura apa grea reactoarelor de la Centrala Nucleară Cernavodă), care a fost în reorganizare, iar acum în faliment. RAAN Drobeta Turnu Severin face și obiectul unei mega anchete a DNA-ului.

Când l-a demis pe Andrușcă, în primăvara lui 2014, Răzvan Nicolescu, ministrul delegat pentru Energie, așa grăit-a:

„Am hotărat, astăzi, demiterea administratorului special Dănut Andruscă. Mi se pare profund imoral să castigi aproximativ 20.000 de lei lunar, în conditiile în care se află această societate“.

După ce a fost dat afară de la Halânga, Andrușcă a revenit pe funcția de consilier personal al ministrului Economiei, Constantin Niță. Acesta i-a dat noi sarcini, respectiv să supravegheze activitatea de la Cuprumin Abrud SA, o companie aflată în portofoliul Ministerului Economiei. Primul an cu funcție la minister i-a adus lui Andrușcă venituri salariale de zece ori mai mari decât atunci când muncea la propria firmă, ce are ca obiect principal de activitate „fabricarea de mobilier și de articole de cauciuc”. Până să ajungă în dreapta ministrului Niță, târgnemțeanul a fost director la propria societate, Ulprod SRL Târgu Neamț. În anul 2012, Andrușcă a câștigat din salariile de director la firma sa suma totală de 11.676 lei, adică sub 1.000 de lei/lunar. După ce a ajuns la stat, lucrurile s-au schimbat radical. În 2013 a caștigat 18.752 lei – indemnizație Comisia de negociere Complex Energetic Hunedoara; 1.944 lei – consilier personal Ministerul Economiei; 1.944 lei – consilier personal Departamentul Energie; 90.735 lei – director general RAAN Drobeta Turnu Severin. În 2014, Andrușcă era consilier personal – secretar de stat la Ministerul Economiei și a declarat venituri după cum urmează: 4.605 lei brut (consilier personal Ministerul Economiei); 1.227 lei net (consilier personal Departamentul pentru Energie); 98.835 lei (director general – RAAN Drobeta Turnu Severin); 73.364 lei (administrator special Cuprumin Abrud). La venituri din alte surse, Andrușcă a menționat, după cum urmează: 3.000 lei brut/lunar (administrator special RAAN); 10.825 lei/an (Conversmin București); 73.364 lei (administrator special Cuprumin Abrud); 10.000 lei net/an (Comisia de Coordonare Complexul Energetic Hunedoara). Câștigurile lui Dănuț Andrușcă au fost la fel de mari și în 2015. În ultima declarație de avere, el menționează că a câștigat: 140.471 lei (administrator special Cuprumin Abrud); 36.816 lei (președinte CA Conversmin București). Cum soția sa a câștigat, în același an, 16.822 lei brut în calitatea de director la Ulprod SRL, societatea familiei, este destul de ușor să ne dăm seama de ce Dănuț Andrușcă a prins gustul Bucureștiului. Unul dintre motive ar putea fi faptul că în mediul privat este al naibii de greu, pe când la stat, cu susținere, poți să faci bani frumoși, de ordinul sutelor de mii de lei. Ceea ce, iată, i se întâmplă târgnemțeanului aflat la un pas să preia portofoliul de la Economie. Înainte de a fi ales deputat, Andrușcă a fost, câteva luni, consilier județean.

CV-ul lui Andrusca: http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura2015.mp?idm=9&cam=2&leg=2016&pag=0

Ultima declaratie de avere: 009b

Daniel MURARU

Citeste si:

Arsene, denunțat la Dragnea: „Această firmă trebuie să fie a noastră și cine nu execută zboară!”

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

31 Comentarii la MAI ÎNDRĂZNEȘTI SĂ CREZI ÎN ROMÂNIA? Andrușcă, omul lui Arsene, propunerea PSD pentru funcția de ministru al Economiei

  1. Sorin   ianuarie 26, 2018 at 3:26 pm

    Va rog sa ma iertati pentru limbaj, insa borasc chiar acum pe pantalonii mei cei mai buni. Si eu plec. Duca-se dracu de tara! daca un mutalau care a terminat facultatea(a cumparat diploma) la 32 de ani este un model de success in Romania, atunci duca-se dracu de tara! Isi merita soarta. sa ramana pensionarii si fufele lu Arsene in Neamt.

    Răspunde
  2. kiki   ianuarie 26, 2018 at 4:44 pm

    Da, de acord cu tine, Sorine! Sa-i… de parveniți! Hai sictir psd cu gasca ta de infractori!

    Răspunde
  3. Robocop   ianuarie 26, 2018 at 6:38 pm

    Murphy a spus ca incompetentul urca in cariera pana la treapta cea mai inalta in care este dovedit ca este de fapt incompetent .
    Dupa distrugerea de la Halanga si Cuprumin Abrud momentul in care e numit ministrul Economiei e aceasta treapta .
    Se sparie gandul, dar no, asta e ! Suntem romani si asta ne ocupa tot timpul .
    Nu ca ar fi economia cine stie ce mare atu al nostru, mai rau de atat n-are ce strica Danutz !

    Răspunde
  4. valisor   ianuarie 26, 2018 at 6:41 pm

    Io DA, mai îndrăznesc! cât mai ales cu ce elan, cum nici măcar PCRul de la ignoranța publică n-ar fi sperat vreodată, văd că și atacul.ro să tot îndârjăște să #rezistă și să #crește!
    Lui toți tâlharii să le deae Dumnezeu sacuri cu leuroi, da doar Acolo… “la El acasă”!

    Răspunde
  5. Ing   ianuarie 26, 2018 at 6:59 pm

    Trebuie rezolvat Soseta !

    Răspunde
  6. Marinica   ianuarie 26, 2018 at 7:06 pm

    Ba frate, da chiar ministru? Rusine mai mare pentru judetu asta nici ca se putea

    Răspunde
  7. Stroe Macovei   ianuarie 26, 2018 at 7:11 pm

    M-am hotarat. Nu mai trimit copiii la scoala. Le fac o baraca cu o matrita de curele de cauciuc si-i pun pe treaba. N-or ajunge ei ministri da macar secretari de stat tot or ajunge.

    Răspunde
  8. Diana   ianuarie 26, 2018 at 7:15 pm

    Adevarul este acela ca ramai fara cuvinte! Ma sunase cineva sa-mi spuna ca acest analfabet notoriu a ajuns ministru deoarece, la C Ex, a fost pus sa citeasca un text de jumatate de pagina si nu a reusit. Asta a fost conditia ca sa ajunga ministru, sa fie analfabet. Este tragic, intr-adevar. Nu cred ca se indoieste cineva vreo clipa ca aceasta eroare a speciei umane e pusa acolo doar sa dea niste tunuri financiare. Din nou ma vad nevoita sa-i dau dreptate dlui Valisor si sa ma indarjesc impotriva acestor nenorociti si sa #rezist! Chiar daca in aceasta secunda as pleca din tara si, plina de ura, nici macar nu as recunoaste vreodata ca m-am nascut in Romania!! Dumnezeu o sa ne ajute sa reusim sa scapam tara de nenorociti. Trebuie sa reusim. Vorba dlui Valisor, pana si determinarea dlui Muraru ne obliga sa luptam, fiecare cu armele noastre. Probabil, cu acesti indivizi, se poate si mai rau! Haideti sa ne mobilizam si sa nu le dam satisfactie, deoarece aceasta grupare nu isi doreste nimic mai mult decat ca noi sa renuntam!

    Răspunde
  9. RESPECT, DANIEL MURARU!   ianuarie 26, 2018 at 8:41 pm

    Noi, o mina de oameni, ne imprastiem opiniile pe aici, dar in realitate nu facem absolut nimic. Ma mir cum dlui Muraru nu i s-a facut sila doar scriind despre hoții fara sa se întîmple ceva! Vad ca nici pe facebook nu are prea mulți simpatizanți care, cu siguranta, stau in umbra si se bucură. Asta pe cînd altii se supăra ca n-au reusit sa- i închidă gura. Omul acesta este demn de respectul tuturor pentru ca isi face meseria corect, profesionist! RESPECT, DANIEL MURARU!

    Răspunde
    • mihnea1   ianuarie 26, 2018 at 10:42 pm

      Foarte corect! Respect! Mai suntem unii care scoatem caramizi de la temelie ca sa prabusim mai repede cosmelia. Dar nu le-o putem spune, nici macar aici, ca-l cheama pe imbogatitul din bani publici Ginel Aqua Park si le toarna beton la temelie. Sunt convins ca sunt multi care adauga cate o picatura la distrugerea grupului infractional, fie doar si prin convingerea unor fosti sustinatori acerbi ca au gresit. Cat despre numarul cititorilor carora le e frica sa se declare de acord cu demersurile dlui Muraru dar le sustin deplin, acesta este foarte mare. Nici nu va inchipuiti. Multi sunt de inteles. Si nu sunt singurele categorii care-l citesc pe dl. Muraru. Aveti incredere ca e pe drumul cel bun, spre imensa disperare a inractorilor.

      Răspunde
      • RESPECT, DANIEL MURARU!   ianuarie 27, 2018 at 7:59 am

        Nu ma indoiam ca n-ar fi pe drumul cel bun! Cred ca dînsul e singurul pe drumul cel bun! Cît despre susținătorii ascunsi, îi caracterizează un singur cuvînt – lașitatea! Iar despre infractori, dovediți sau nu, nu pot sa spun decit ca voi, cei ascunsi, i-ati ajutat sa ajungă acolo si sa va inoculeze frica! Da, stiu, salarii bune, familii, copii, servicii. Întotdeauna găsim o scuza ca sa ne ascundem! S-auzim de bine, chiar daca e de rău!

        Răspunde
  10. mihnea1   ianuarie 26, 2018 at 8:51 pm

    Am trait s-o vedem si pe asta: cauciuc, ministru. Dupa un alt semianalfabet notoriu, presedintele CJ “ca cand”, era timpul sa fie promovat si acest analfabet (fara semi). Fara indoiala, va deveni tinta predilecta a jurnalistilor si nu numai. Mai rau e faptul ca functionarii din minister vor crede ca asa suntem noi, nemtenii, prosti de dam in gropi, dupa ce-l vor vedea deschizand gura. Isi vor reveni si vor intelege ca e un accident al naturii si membru al GIO, pentru ca va incepe imediat hotiile deoarece 6 luni trec repede. In rest, subscriu. Hai sa depasim socul si sa nu-i slabim pe acesti nenorociti care vor sa distruga Romania, tara pentru care parintii si bunicii nostri si-au dat viata. Lor si generatiilor viitoare le datoram asta!

    Răspunde
    • trăiască psd   ianuarie 27, 2018 at 11:10 am

      Eu cred ca nu datorez nimic nici generatiilor trecute si nici celor viitoare! Generațiile trecute sunt fix ca generatia noastra. Tara asta a fost distrusă sistematic de generațiile trecute. Cu foarte mici excepții! O stiti, n-o caracterizez! Generatia viitoare n-are decit sa stea pe internet, doar nu aveti asteptări de la ea. Cu generatia viitoare va intilniti pe drum, va sfideaza, va scuipa, e plina de dispret! Citiva au murit pentru libertate, si? Ce facem cu libertatea? Stim s-o folosim? Nu! Deci, nu datorez nimănui nimic! Fara supărare, dar nu mai putem vorbi de patriotism! Ca nu exista! Vorbim de altele, ca asta de-l pune sef peste economie, care economie nici nu mai exista! Eu m-am resemnat! Vreau si eu carnet de membru! De partid, bineinteles!

      Răspunde
      • valisor   ianuarie 28, 2018 at 1:00 pm

        Deși mănânc rahat că altfel, tot la fel și eu de idiot!
        Deși crezi sumbru, vei fi surprins să afli câți nu ca noi!
        Râz’te ș-te veselește, cai să vezi și să nu crezi!

        Răspunde
  11. Constantin   ianuarie 26, 2018 at 9:23 pm

    Vai de capul nostru! Daca si Danutz din Nemtisori a devenit ministru, atunci orice mediocru (sa nu spun analfabet) poate ajunge in astfel de functii. Sa va spuna profesorii lui de la CN Stefan cel Mare cat de slab elev a fost. De fapt se vede bine treaba caci a fost unul dintre putinii deputati care nu a avut nici o interpelare in parlament. Poate ca asta stie sa faca cel mai bine, sa taca! Sa fie supus, milog, ascultator. Daca astea sunt virtutile unui ministru, atunci cine ravneste la astfel de functii, asa sa fie! Mi-e greata…

    Răspunde
  12. Stroe Macovei   ianuarie 27, 2018 at 8:59 am

    Ziaristii au spart teava cu ministrii “genunche” si “pamblica”. Sa vedeti spectacol tv cand or afla de ministru “cauciuc”, inventia lu “Ca cand”!.Si asa glumele (uneori rautacioase si nedrepte) la adresa moldovenilor nu mai contenesc. Iar noi in loc sa demonstram contrariul, ne ducem in guvern cu cauciuc, cand Moldova are o sumedenie de profesionisti adevarati. Insa criteriul de baza a PSD la Neamt este sa ai diploma cumparata(daca se poate la “aparare”) , sa fii din Targu si sa fii analfabet.

    Răspunde
  13. Jos coruptia   ianuarie 27, 2018 at 11:11 am

    Va jur ca de ani de zile spun…”cel mai mare ghinion al meu este ca m-am nascut in Romania”!si pe zi ce trece statul asta mafiot vrea sa-mi intareasca convingerile…daca as fi avut pe cineva afara, ca e greu s-o iei de la 0…iar aici chiar nu mor de foame, as fi plecat cu primul microbuz sau chiar pe jos….asa…stau si-mi fac inima rea

    Răspunde
  14. constantin   ianuarie 27, 2018 at 12:37 pm

    unde sunt oamenii seriosi din psd.cum permite unui cocalar sa murdareasca imaginea judetului.unde e arcanu, /dar munteanu /dar chelaru?taceti cu totii si va uitati ce nenorociri fac niste tineri fara minte.rusine sa va fie celor din psd care va considerati oameni seriosi.

    Răspunde
    • Aiurica   ianuarie 27, 2018 at 1:19 pm

      arcanu?

      Răspunde
    • maria   ianuarie 27, 2018 at 6:08 pm

      Oamenii seriosi din PSD au fost inlaturati rand pe rand. In locul lor au fost adusi mercenari de la PDL. Pe ce lume traiti? Nu stiati ca soseta a facut pact cu Pinalti? Garda lu Pinalti la PSD(in conducere) si psd -istii afara unul cate unul.

      Răspunde
  15. Gabi   ianuarie 28, 2018 at 1:01 am

    Daaa, acum care cum scrie trei vorbe pe internet se crede jurnalist sau lider de opinie. Poza e mai mare decat textul, hihihi.
    Luati de aici si cititi daca vreti articol documentat, cu informatii complete, cu analiza despre abilitatile Domnului Ministru:

    http://www.ziartarguneamt.ro/profil-de-candidat-la-alegerile-parlamentare-nemteanul-dan-andrusca

    La munca , analistilor si comentatorilor!

    Răspunde
    • V.Vasile   ianuarie 28, 2018 at 10:24 am

      Da, am citit ,,articolul document,,! Ce va mai pricepeti sa coafati nulitatile, mai paturicilor(in cazul in care ,,munca,, te-a lasat sa-l citesti pe Filimon).
      Ce uitati voi, culegatorii de scame este ca traim , ne informam si nu inghitim jeleurile voastre lipitorilor !
      In momentul de fata, dominati cei drept, pt. ca si omida paroasa domina cand doar cativa o combat in timp ce multi stau dupa perdelute sa vada cum se termina …ca dupa, sa se pozitioneze.
      Am incredere D-le Muraru ca fanariotii, vor primi ce merita si nu ne vom mai dori sa plecam din tara !
      Apropo Gabi, daca muncesti cum vorbesti, nu-mi doresc sa muncesc asa…

      Răspunde
    • Vasile Jipa   ianuarie 28, 2018 at 7:31 pm

      De unde putea sa dea acest Gabi indicatii pretioase despre calitatile personajului daca nu din siteul ala de C***T care toata ziua ii pupa in fund pe Arsene, pe Chitic si pe toate nulitatile din jurul acestor tovarasi?
      Acum am inteles de ce scriau alti cetateni pe acest site ca acest Iosub e bine finantat si de Consiliul Judetean si de Primarie. Si poate ne explica cei care conduc aceste institutii de ce redactia respectiva isi are sediul intr-un spatiu public, cu chirie subventionata. Adica Iosub are chirie subventionata de cetateni. Fain, ce sa zic…

      Răspunde
  16. anca   ianuarie 28, 2018 at 8:46 am

    cat mi-as dori ca aceste pareri si critici sa fie citite de intreaga tara, inclusiv de politicienii de la VARF…Cu cata nesimtire se aseaza in fotoliile pe care nu le merita…in fine, greseala a fost facuta aici, jos, odata cu alegerile din 2016…ce credeati ca va urma? dezvoltare dupa pricepere si stiinta lor de carte…ni l-au luat pe jidan si l-au pus pe “cauciuc”dar de proasta calitate..

    Răspunde
  17. Claudiu   ianuarie 28, 2018 at 2:50 pm

    Ce basina puturoasa
    Ne-a pus gabi, azi, pe masa…
    Vorba ceea, (tu ce zici)
    Din cacat poti sa faci bici?

    Răspunde
  18. Stroe Macovei   ianuarie 28, 2018 at 4:29 pm

    Am ascultat sfatul lui Gabi si am accesat linkul. Ce sa vezi? Un articol platit de candidat in campania pt parlamentare. Ma asteptam sa vad scris negru pe alb ca domnul Andrusca a fost vreun catehumen a lui Joseph Stiglitz sau ca preda la Harvard catedra de Economie si vine acum in sprijinul nostru renuntand la catedra pt Guvernul Lui Dancila.
    Da , ma rog, o fi omul o valoare. Daca da, ne puteti pune la dispozitie , domnule Gabi, foile matricole ale laudatului , din generala, liceu si facultate? Dar ale sefului sau de partid? Poate in felul acesta le putem oferi si copiilor nostri modele de urmat. O zi buna sa aveti!

    Răspunde
  19. valisor   ianuarie 28, 2018 at 6:10 pm

    Eu cred că dimpotrivă, Gabi, cuprins de greață, a putut doar o scurtă ironie să lase scscăpată din tastatură și ironie trebuie să fie din moment ce pomul se cunoaște după roade, adică roadele fiind reacția nu atât de aruncat cu scuipat spre Gabi cât de împroșcat Andrușca cu mult binemeritat (***cenzurat adin). Dar poate că doar mă înșel eu, ca incorijibilul naiv ce sunt, cum pe unii i-am înjurat degeaba, pe alții i-am lăudat de fraier. De bătut apa-n piuă ar fi că ne e vitală o curățenie națională peste care să nu mai aibă covor roșu seceriști și ciocănari.

    Răspunde
  20. vasile   ianuarie 31, 2018 at 8:50 am

    Oare pana unde poate merge slgarnicia, interesul , jegosenia si minciuna unui “ziarist” platit din banii publici? Citesc si-mi fac cruce cum ziarpiatra Neamt, adica Iosub il face geniu in fizica atomica si instalatii nucleare pe panatama aia de la Vanatori. Vomit pe gura si pe ochi si pe urechi si pe nas si prin toti porii. Oare omu asta e ziarist ? Oare stie ce spune? Oare nu-i este rusine?

    Răspunde
  21. sebi   ianuarie 31, 2018 at 10:01 am

    Pentru bani iaca faci si din mamaliga cauciuc nuclear

    Răspunde
  22. gica   ianuarie 31, 2018 at 10:26 am

    personajul cu pricina ,IR,nu are nici o treaba cu gazetaria , e doar un personaj obedient mai marilor zilei,in felul acesta isi castiga si el painea(in alt mod nu poate).,,Artcolele”sale sunt preluate si de ,,confratele”mai mic,Ziar Tg.Neamt oficios al psd tg nt, de te apuca rasu si plansu cand il citesti.
    ce nu spun activistii respectivi e faptul ca ulprod srl ,firma lui andrusca avea contracte cu statul,inclusiv pe la regiile pe unde s-a preumblat sub mandatul lui nita.cei acum indignati ar trebui sa iasa la vot la urmatoarele alegeri si sa ia atitudine,prin vot.

    Răspunde
  23. sebi   februarie 4, 2018 at 6:28 pm

    Sa vedeti cum incep “ziaristii deontologi”sa-l perie pe presedintele CJ interimar dupa ce l-au cacarisit in fituicile lor ani in sir. Ba ca nu si-a platit datoriile la buget , ba ca-i doar un hangiu, etc. Da de maine e rege plin de scame pe palton. Si vor da navala la gulerul lui, si mai jos pana la nivelul turului nadragilor si acolo vor da de ceva gros si vor incepe sa-l (***cenzurat admin.).Ca doar viloantele construite cu truda linsului pe malurile lacului si toate cele averi vor trebui intretinute si inmultite chiar, nu? Asa ca sa ne asteptam la lins alt fund.O fi bine, o fi bun? Numai ei stiu.