Scandal la Prefectură. Soroceanu l-a reclamat pe Piti pentru furt. Motivul: mobilierul din biroul prefectului

Home » Atac la nesimțire » Scandal la Prefectură. Soroceanu l-a reclamat pe Piti pentru furt. Motivul: mobilierul din biroul prefectului

By admin on martie 19, 2018. 18 Comments

Oare ce poate fi mai penibil decât o acuzație de furt adusă fostului prefect de către noul prefect? Prefectura Neamț se află în centrul unui scandal ce urmează să fie clarificat de către Poliția Neamț. La mijloc este vorba de o plângere penală înregistrată de către polițiști în urma unui apel pe care Daniela Soroceanu, noul prefect desemnat, l-a făcut la sfârșitul săptămânii trecute. Dacă Soroceanu, a cărei numire nu a fost încă publicată în Monitorul Oficial, este persoana care acuză, acuzatul nu este nimeni altcineva decât Vasile Panaite, fostul prefect. Cel din urmă a trimis sâmbătă o echipă de muncitori la sediul Prefecturii pentru a ridica mai multe piese de mobilier. Vorbim de un birou, o bibliotecă și două fotolii pe care Piti le-a adus în sediul institutiei când a fost numit prefect, adică la începutul lunii mai 2017. Informația a ajuns și la urechile Danielei Soroceanu, care s-a deplasat la locul „faptei”, pentru a vedea ce se întâmplă. In acel moment a fost anunțată Poliția care a trimis un echipaj la Prefectura. Oamenii legii fac investigații pentru a afla care este statutul mobilierului ridicat de Piti din sediul institutiei. Informațiile preliminare, culese de către oamenii legii, arată că mobilierul a fost cumpărat de către Vasile Panaite de la o firmă din Piatra Neamț, informație confirmată de către patronul fabricii de mobilă. Fiind vorba de o dotare a biroului cu bunuri aduse de acasă, era firesc ca la plecare Piti să-și ia și mobila, deși, mult mai frumos ar fi fost să o doneze instituției. Niște informații în acest sens există, însă se pare că nici cei de la Instituția Prefectului nu s-au grăbit să înregistreze bunurile în inventarul Prefecturii, astfel ca Piti, la plecare, și le-a luat.

Cu siguranță nu s-ar fi ajuns aici, dacă între Daniela Soroceanu și Vasile Panaite ar fi existat dialog. Nu s-ar mai fi ajuns cu plângeri pe la Poliție, iar Prefectura ar fi fost scutită de un scandal mai mult decât penibil. Dar când orgoliile unora, și rămâne de văzut ale cui, sunt foarte mari, nu mai contează imaginea instituțiilor statului pe care le reprezintă. Normal ar fi fost ca Panaite Vasile să anunțe noul prefect că-și ridică mobilierul din birou, așa cum firesc ar fi fost ca și Daniela Soroceanu să încerce să obțină informații de la Piti înainte de a suna la Poliție. 

Daniel MURARU

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

18 Comentarii la Scandal la Prefectură. Soroceanu l-a reclamat pe Piti pentru furt. Motivul: mobilierul din biroul prefectului

  1. Traian   martie 19, 2018 at 11:50 am

    Celebrul analist Iosub Robert a intrat, de dimineata, in Casa Alba. Va urma probabil o actiune de coafare a imaginii doamnei Soroceanu. Asa ca in curand vom afla din zvonpiatraneamt ca doamna e frumoasa, desteapta si super-competenta. N-asa?

    Răspunde
  2. Alex Amicul Vechi   martie 19, 2018 at 1:54 pm

    E cea mai (***) de pe glob. Poartă mai mult aur decât Ramses II. Pe unde merge (***) pe rază de 1km. Sper să (***). Și așa și va fi

    Răspunde
  3. valisor   martie 19, 2018 at 6:03 pm

    Poza. Ce frumox(respectiv xxl) le stă în scutece! Doi înjerași!

    Răspunde
  4. mihnea1   martie 19, 2018 at 6:19 pm

    Ce mizerie la acest nivel! Astia sunt demnitari? Atunci ce pretentie mai avem la altii. Totusi, ce mi se pare interesant este faptul ca PSD a terminat racolarea pdl-istilor si a trecut la racolarea pnl-istilor. Cred ca nimeni nu poate nega evidenta, adica faptul ca a avut calitatea de membru PNL (afinitatea pe care o mentine si cultiva), iar numirea in functia de prefect a avut la baza exclusiv propunerea lui Arsene. Asta cu apoliticul merge la gradinita. Rusine! Faceti de ras institutiile, caci voi oricum sunteti de tot rasul.

    Răspunde
  5. Manole   martie 19, 2018 at 6:33 pm

    acesta este nivelul lor.In alta ordine de idei, debarcarea lui Piti e legata de ciripitul la DNA in dosarul in care a fost citat ca martor.Toate complicatiile si combinatiile si numirile si debarcarile tin in totalitate de interesul lui Arsene si nu au nici o tangenta cu competentele numitilor si deznumitilor. Ca la Grumazesti pe islazul comunal

    Răspunde
  6. Diana   martie 19, 2018 at 7:44 pm

    Stiti ce mi se pare amuzant? Ca renumitul Piti (ca si Gigi) stie foarte multe de ilegalitatile lui Arsene si ale gastii de mimoze. Nu multe, foarte multe! Continuarea o intuiti. Ganditi-va ca Arsene l-a facut sa-si dea demisia din functia de primar si acum l-a lasat pe drumuri. Arsene, esti un om pierdut, definitiv. Asta nu inseamna ca Soroceanu nu l-a lucrat pe Arsene. Ma pufneste rasul deja. Dac-ar sti taranul ce-l asteapta….

    Răspunde
  7. stupid socks   martie 19, 2018 at 8:27 pm

    Oameni buni, nu va mai mirati atata si nici nu va mai agitati sa-i criticati ori sa-i dispretuiti! Sunt atat de disperati sa tina de ciolan, incat puteti zice orice despre ei! Au obrazul gros ca o piele tabacita de bou. Daca li s-ar spune ca pot ramane la ciolan numai daca sunt dispusi sa manance un hardau intreg de rahat, l-ar manca fara ezitare! Uitati-va la ei, se vede din Luna ca-s niste parveniti lipsiti de cea mai elementara decenta! Crede cineva ca doamna asta cu facultatea facuta sambata are vreo urma de bun simt in ea? (*** cenzurat admin.)? Un minim de decenta ar fi obligat-o sa dispara undeva intr-un birou functionaresc, dupa ce s-a aflat ca si-a bagat mainile pana la coate in banii publici luand salariu un an jumate fara sa munceasca macar o zi. (***) Cine cu bun simt ar fi indraznit sa-si puna sotul (copie fidela a ei, de altfel) mai intai profesor de sport (***) si apoi muzeograf, fara sa aiba vreo legatura cu domeniile alea? La specimene ca individa asta sau ca individul caruia i-a luat locul, sa nu se astepte careva la altceva decat bataie de joc fata de noi, prostimea!
    P.S.: Mai are vreun dubiu careva ca s-a ofticat Ciorapel din aceeasi cladire, pe duplicitatea ex-prietenului Panaite? Da’ vedeti cat de “inteligent” se razbuna?

    Răspunde
  8. Cristian   martie 19, 2018 at 8:49 pm

    Acesta le este nivelul, domnilor si doamnelor! Ăluia ii trebuia mobila noua!!! Credea ca e pe vecie? Asta telefonează la poliție! Mahala e putin spus! Celalalt da afara martorii… E judetul lor, fratilor! Ori ii dati afara cu furcile, ori plecați, ca nu va asteapta nimic bun!

    Răspunde
  9. Petrica Badalau   martie 19, 2018 at 8:54 pm

    Sputelul si portocala…

    Răspunde
  10. FLORIN   martie 19, 2018 at 9:12 pm

    A plecat un hot vine altul.

    Nimic nu se schimba.

    4 milioane de romani au plecat din aceasta tara din cauza (***) de mai sus.

    Romania este un stat mafiot in pragul disparitiei datorita unei populatii de analfabeti,indolente si manelizate fara simt civic care nici macar la 5 ani nu se deranjeaza sa voteze,sunt foarte ocupati sa manince seminte si sa se plimbe la mall…drept rezultat suntem condusi de gunoaie votate de 3 milioane de (***) si asistati sociali.

    Răspunde
  11. V.Vasile   martie 20, 2018 at 8:56 am

    Ce mizerie, cata lipsa de bun-simt …

    Răspunde
  12. Braescu   martie 20, 2018 at 5:45 pm

    O prefecta, chiar din start, cam imperfecta! De vazut cum va fi finalul.

    Răspunde
  13. Braescu   martie 20, 2018 at 5:49 pm

    Astept darul profetiei!

    Răspunde
  14. Braescu   martie 20, 2018 at 5:52 pm

    Astept darul profetiei! Si mai putine penibilitati si scamatorii.

    Răspunde
  15. Videoton Szekesfehervar   martie 20, 2018 at 5:52 pm

    Domle, poza e hidoasa de-a dreptul .Genul de ciocoi din trecut .O sa fie iar Neamtul de rasul curcilor miticiste si sudiste .
    Frate, o dieta, un inel gastric, o miscare ceva nu stie forma asta de viata inteligenta ?

    Răspunde
    • Manole   martie 21, 2018 at 5:46 pm

      n-o lasa sotu sa faca sport ca se (***)…

      Răspunde
  16. Maria Radu   martie 23, 2018 at 3:24 am

    Oameni buni, oare n-a mai rămas niciun om bine-intenționat si cu școală “pe bune” in orașul ăsta, unul care să îndrăznească să înfrunte “emanațiile” astea ale lui Pinalti, precum Panaite, Arsene & Company? Cum de s-au cocoțat impostorii ăștia așa de sus? Uitați-vă puțin pe CV-urile lor, să vedeți cum s-au garnisit cu trese, alea de nu le-au avut vreodată în școală…! Chiar tot orașul doarme? Am ajuns de râsu’-plânsu’ țării întregi cu alt “produs local” precum Andruşcă de la Economie. La Economie, auzi! Cât de-adânc să fi fost somnul rațiunii noastre de-a născut așa monștri, că tai un cap și cresc zece? Cum și-au croit ăștia drum, că erau niște băieți simpluți de la țară?! Cum de i-ați votat, măi oameni buni?

    Răspunde
  17. mihnea1   martie 23, 2018 at 3:36 pm

    Cat de jos am ajuns. Cred ca se invart in morminte inaintasii nostri. Cand te gandesti ca, pe vremuri, oamenii erau foarte intelepti si cinstiti in ciuda celor cateva clase pe care le faceau. Uitati-va acum, ce dezaxati au ajuns sa ne conduca. Cum distrug tot ce ating. Nu au nici macar elementarul bun simt.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *